Inspiracje na zdjęcia modowe

Świat mody nieustannie inspiruje. Wkrada się w naszą codzienność nie tylko poprzez to co nosimy. Kreuje trendy i idee. Spogląda na nas z wszechobecnych bilbordów i witryn. Fotografia modowa jest nieodłącznym elementem tego świata. Głównym zadaniem zdjęć modowych jest inspirowanie i sprzedaż. Zdawać by się mogło, że w modzie jak i w sztuce zostało już powiedziane wszystko. Jak więc i skąd czerpać pomysły i inspiracje na sesje zdjęciowe? Poniższy artykuł niech będzie inspirującą mapą wskazówek i pomysłów do sesji modowych.

inspiracje do zdjęć dziewczyn

Skąd czerpać inspiracje na modowe zdjęcia?

Chcąc zgłębić jakikolwiek temat nie sposób pominąć źródła i nie sięgnąć do korzeni. Szukasz najlepszych inspiracji modowych na zdjęcia? Wybrałem kilka propozycji:

1. Vougeto najstarszy amerykański magazyn modowy, którego początki sięgają końca XIX wieku, a obecnie jest wydawany w 24 krajach. Vouge to nie tylko biblia mody, to najważniejsi twórcy tematu mody i jej obrazu. Najwięksi projektanci, fotograficy, styliści, graficy, modelki i modele, a także charakteryzatorzy i wizażyści tworzą historię, która stanowi nieustające źródło inspiracji. Czerpanie z tego co dawne i kreowanie świata na nowo, jest widoczne tak w modzie jak i w każdej innej dziedzinie sztuki.

2. Książki, filmy, obrazy czy inspirowanie się naturą, pomagają w poszukiwaniu własnego stylu. Często nietuzinkowe pomysły na zdjęcia pojawiają się pod wpływem impulsu czy wrażenia, jaki dany obraz czy zjawisko w nas wywołało.

3. Blogi modowe – to kolejne ważne źródło inspiracji. Niektórzy traktują temat blogosfery czy instagramowych inspiracji dość pobłażliwie. Jednak nie można ignorować tak dynamicznie rozwijającej się dziedziny świata mody. Te najpopularniejsze odznaczają się doskonałymi zdjęciami do portfolio i stylizacjami.

Świat mody, zwłaszcza jego duża różnorodność może przytłaczać. Łatwo utknąć na wirującej karuzeli styli i konwencji sesji fashion. Umówmy się – kreatywność nie zna granic. Od czego więc zacząć i jak szukać inspiracji do sesji?

Temat modowej sesji – zdjęcia w studio czy w plenerze?

Planowanie sesji jest równie ważne jak jej końcowy efekt. Warto sobie na początku uzmysłowić czy tematem sesji zdjęciowej będzie moda i edytoriale inspirowane trendami w duchu lifestyle, czy sesje modowe, które maja stanowić swoistą historię.

Inaczej będziemy rozumieć sesję lookbookową, czy sezonowe kolekcje, gdzie stylista czuwa nad trendem, który ma dominować na zdjęciach. Zależnie od zamierzenia oraz przeznaczenia zdjęć, miejsce powinno być spójnym, idealnie pasującem tłem do tematu sesji. To klucz, bez którego nie będzie udanej sesji modowej. Odpowiednia lokacja jest w stanie zapewnić sesji ten wyjątkowy pierwiastek, który przesądzi o odbiorze zdjęć, a także samej kolekcji odzieży.

Czasami miejsce powinno pozostać neutralne i wtedy minimalistyczne studio będzie rozwiązaniem idealnym. A w przypadku bardzo kreatywnych projektów, nietypowe miejsce sesji czy plener stanowią unikalną narrację opowieści, którą chcemy za pomocą obrazu prezentować.

Temat, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć powinien być inspiracją do znalezienia idealnego miejsca na sesję, czy to będzie studio fotograficzne, czy oryginalny plener do zdjęć.

Inspiracje do zdjęć – blogi modowe

Świetnym źródłem inspiracji do stworzenia dobrej sesji zdjęciowej są szeroko rozwijające się blogi modowe. To stosunkowo nowe zjawisko w krótkim czasie stało się autorytetem w śledzeniu trendów modowych i poszukiwaniu inspiracji do zdjęć dla fotografów i dziewczyn, które interesują się modą. Jak podaje wikipedia za pierwowzór uważa się blog Amerykanki Cory Kennedy, chociaż wiele źródeł podaje inne nazwiska i adresy blogów.

Blogi modowe wyróżnia duża dynamika wzrostu. Początek blogosfery modowej szacuje się na 2002 rok, kilka lat później blogi modowe na dobre zadomowiły się w Polsce. Najpopularniejsze blogerki modowe maja dziś ogromny wpływ na panujące czy zbliżające się trendy. Kiedyś zaczynały od robienia sobie zdjęć w lutrze prezentując stylizacje z second handów, dziś zatrudniają profesjonalnych fotografów i zajmują pierwsze rzędy na najważniejszych pokazach mody i wydarzeniach. Rynek mody i blogosfera płynnie się przenikają. Warto inspirować się zdjęciami, które prezentowane są na modowych blogach. Oprócz inspiracji stylizacyjnych znaleźć tam można wiele wskazówek i podpowiedzi technicznych. Często można tam znaleźć również zdjęcia z aktualnych kolekcji wielkich koncernów typu Zalando, czy Zara. Od zdjęć czystych i estetycznych w odbiorze, po ujęcia które zaskakują bogactwem kolorów, faktur czy sprawiających wrażenie „pozornie nieprzemyślanych” na przykład wtedy, gdy modelka wychodzi poza kadr.

Poszukiwanie niuansów, tych drobnych elementów wyróżniających dane zdjęcia pomoże zachować otwartą głowę podczas realizowania własnej sesji zdjęciowej. W fotografii modowej nie ma bowiem nic gorszego niż popadać w schematy i nudę.

To co niewątpliwie jest elementem wspólnym najlepszych blogów modowych to zdjęcia, które wyróżnia doskonały kadr, naturalność w pozowaniu, subtelna obróbka i mała głębia ostrości.

Pomysły na sesje w plenerze – inspiruj się sztuką

Świat mody często czerpie inspiracje ze sztuki i świata natury. Niektóre projekty modowe i kreacje są wręcz odrealnione i niezwykle kreatywne. Kiedy fotografuję modę szukam bardzo często wyjątkowego miejsca. Czegoś równie zaskakującego jak sam projekt. Ubiór jest w tym wypadku punktem wyjścia. Im bardziej artystyczny i odrealniony projekt, tym bardziej nietypowe miejsce sesji.

Tło zdjęć stanowi niejako ich uzupełnienie, dookreśla projekt, wydobywa jego głębię i charakter, a także wizję samego projektanta. Należy też pamiętać, że sesje modowe to za każdym razem praca zespołowa. To spójna koncepcja wielu osób zaangażowanych w pracę nad sesją. Umiejętność komunikacji jest równie ważna co umiejętność patrzenia.

Jako fotograf mody pracę w plenerze cenię sobie szczególnie mocno kiedy fotografuję sesje kreatywne i artystyczne. Miejsce, kolory, światło, faktury – stanowią silne medium.

Niewątpliwie te najbardziej odrealnione, wręcz surrealistyczne sesje zdjęciowe, najbardziej zaskakujące, a czasami nawet szokujące widza, zostają zapamiętane na zawsze. Wystarczy chociażby zerknąć na prace tak wybitnych artystów fotografów jak Tim Walker, David Lachapelle, Paolo Roversi czy Helmut Newton, by w mgnieniu oka przenieść się w inny wymiar. To właśnie głębokie czerpanie ze świata sztuki i natury, a także pragnienie tworzenia nowego, ciągłe łamanie zasad i wychodzenie poza granicę tego, co znane, było źródłem do powstania wielu niesamowitych sesji zdjęciowych. Na próżno szukać w tych zdjęciach mody użytkowej. To sztuka sama w sobie.

Znani fotografowie często czerpią inspirację do swoich prac z baśniowego malarstwa czy filmu. Surrealistyczne sesje wzbudzają zachwyt, bywają też krytykowane. Jednak zawsze jest o nich głośno.

Sesje zdjęciowe – pomysły na sesje i jak uniknąć rutyny

W czasach gdy trendów jest tak wiele i są jednocześnie tak skrajne, łatwo zabłądzić i zatracić swoją kreatywność. Fotograf mody nieustannie stara się widzieć więcej i szukać intensywniej. Bardzo trudno wtedy utrzymać się na kreatywnej fali i nie popaść w rutynę.

Brak pomysłów i bezwładne kopiowanie innych to pewna droga by zaliczyć porażkę. W fotografii, jak w każdej innej dziedzinie artystycznej, przychodzi moment na kryzys, zwątpienie w swój talent i możliwości. Nie należy wtedy robić na siłę tego, co akurat jest modne. Mody mijają, a autentyczność i wierność własnej estetyce niesie ze soba prawdę. Jest coś, na co zawsze będzie zapotrzebowanie w świecie mody – to umiejętność opowiadania historii i naturalność.

Wielkie marki liczą się z opinią klienta, nie da się go zadowolić powielając wciąż te same schematy. Bardzo wyraźnie widać nurt odchodzenia od plastiku, dziwnych fryzur czy makijaży, i jeszcze dziwniejszych póz modelek na rzecz dokumentalnego charakteru zdjęć. Moda staje się bliższa człowiekowi, bardziej przystępna. Taka też staje się podążająca za modą fotografia.

Poszukaj inspiracji w samym sobie

Brzmi nieco banalnie. Ale wbrew pozorom, spojrzenie na modę przez pryzmat własnych doświadczeń, wrażliwości czy własnego otoczenia, nie należy do najłatwiejszych. Niemniej nie da się oddać siebie, tchnąć zdjęcia indywidualizmem, pozbawiając ich subiektywnego spojrzenia. Bazując tylko na czasopismach modowych i już powstałych sesjach będziemy jedynie kopią kogoś innego.

Zainspirować mogą wreszcie najbardziej nieoczekiwane rzeczy! Przypadkowa rozmowa, nietypowe połączenie kolorów, przeczytane w pośpiechu zdanie, migawka obrazu. Należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte! Podróżuj! Obserwuj! Czuj! Najlepsze pomysły na sesje, najciekawsze miejsca na zdjęcia pojawiły się w mojej głowie przypadkowo i niespodziewanie.

Zainspirowałem Cię? Zapraszam na niebanalne sesje modowe!