Sesja portretowa w plenerze

Fotografia portretowa ma ogromną rzeszę fanów wśród fotografujących zawodowo jak i amatorów i miłośników tej sztuki. Dużo naturalnego światła i piękne miejsce sprawia, że wiele osób myśli, że sesja zdjęciowa w plenerze jest łatwa. Ale czy rzeczywiście tak jest? Łatwo jest popaść w banał albo zwyczajnie nie dźwignąć tematu, bo tylko pozornie wydaje się on prosty. Chcesz dowiedzieć się, o czym pamiętać oraz jakich błędów unikać podczas robienia zdjęć portretowych w plenerze? Koniecznie czytaj dalej!

Sesja portretowa w plenerze 

Kiedy mam za zadanie wykonać dobry portret to stawiam na naturalność, autentyczność i emocje portretowanej osoby. Podstawą jest, aby osoba portretowana dobrze czuła się nie tylko przed obiektywem ale i w moim towarzystwie. Dlatego tak ważna jest rozmowa, dobra atmosfera i umiejętność poprowadzenie modela. Na naszej sesji nie ma mowy o stresie! 

Profesjonalna sesja portretowa to suma efektów w postaci gotowych ujęć jak i wrażenia jakie pozostawi po sobie fotograf. Dla wielu osób, sesja zdjęciowa to wyjątkowe wydarzenie, dlatego warto podkreślić ten moment dodatkowymi usługami, które podkreślą Twoją urodę i dodadzą pewności siebie. Z doświadczenia wiem, że moi klienci dobrze się czują, kiedy wyglądają dobrze, a to bezpośrednio przekłada się na jakość zdjęć. Twoje dobre samopoczucie, komfort i radość podczas sesji jest dla mnie priorytetem, dlatego warto oddać się w ręce profesjonalnej wizażystki. 

Zdjęcia portretowe w plenerze – dlaczego są tak wyjątkowe?

Sesje plenerowe są spontaniczne, żywe, różnorodne i niepowtarzalne. Inną zaletą jest fakt, że spacer na powietrzu pozbawia napięcia i pomaga osobie pozującej otworzyć się i być na zdjęciach sobą. Kobieca sesja portretowa o złotej godzinie to recepta na wręcz bajkowe zdjęcia, które z pewnością zachwycą. Magia światła uwodzi widza, a odwieczny taniec światła i cienia nadaje głębi fotografiom. To doskonała okazja na wykonanie wspaniałych zdjęć w pięknej scenerii.

Klienci, którzy do mnie trafiają są coraz bardziej świadomi. Wiedzą, że wizerunek w dzisiejszym świecie ma ogromną moc. Chcą dobrze prezentować się w portalach społecznościowych, na stronie swojej firmy albo zwyczajnie decydują się na zdjęcia bez szczególnej okazji. Sesja fotograficzna w pięknym miejscu może być równie dobrze świetnym przeżyciem i niezapomnianą przygodą.

Fotografie portretowe w plenerze zyskują kontekst – miejskiego zgiełku, architektury, przyrody, który uzupełnia portret o pewną opowieść, czy po prostu niesie ze sobą stylistykę miejsca. Osobiście bardzo lubię miejską przestrzeń i jej wieloplanowość. Realizując sesję w studio nie zaskoczą nas nagłe remonty w przestrzeni publicznej, zaparkowane samochody czy prace porządkowe. Mimo to, uważam, że wprawne oko fotografa potrafi uwiecznić fotografowaną osobę najkorzystniej, czerpiąc z potencjału miejsca.

Ładne zdjęcia w plenerze – pomysły

Plener daje nam przede wszystkim mnogość kadrów – wszystko zależy od miejsca, w którym jesteśmy. Wystarczy krótki spacer po mieście, parku, czy łące a dostaniemy całe mnóstwo różnorodnych teł do zdjęć – budynki, drzewa, rzeka a nawet bardziej dzika natura. Do tego światło, które w przeciwieństwie do fotografowania w studio mamy całkowicie za darmo! Pomysłów może być nieskończenie wiele, w końcu nie ogranicza nas zamknięta przestrzeń. Co więcej, ciekawych miejsc na sesję nie trzeba szukać daleko. Często sceneria, która ma potencjał znajduje się tuż za rogiem. Jeszcze innym rozwiązaniem są nietypowe miejsca na sesje w postindustrialnym klimacie – stare fabryki, opuszczone budynki, szklarnie i pałace. Takie niecodzienne lokalizacje z pewnością wzbogacą portfolio i zatrzymają oko widza na dłużej. 

Jakie plenery na sesję? :

  • Przestrzeń miejska – najchętniej przeze mnie wybierane tło do portretów w plenerze, zarówno do sesji kobiecych, jak i biznesowych. Nowoczesne, wijące się w niebo wieżowce czy szklane odbicia potrafią urozmaicić kadry. Można też sportretować modela na tle murali, starych budynków lub kolorowych ścian. Wykorzystaj miasto po swojemu i stwórz oryginalny portret, wplatając w niego nieoczywiste elementy, jakie oferuje miasto. 
  • Parki i ogrody – wykorzystaj drzewa, alejki i kwiaty, które w połączeniu z miękkim słonecznym światłem pozwolą stworzyć piękne warunki do fotografowania. Tereny zielone są fantastyczną opcją o każdej porze roku, bo zawsze oferują inną paletę barw.
  • Zabytkowa architektura – pałace, zamki i inne historyczne budowle nadają portretowi dodatkowej elegancji i uroku.
  • Muzea, galerie sztuki i teatry – instytucje te często posiadają ciekawe tła i dekoracje, które będą w stanie nadać zdjęciu niepowtarzalnego charakteru. To rozwiązanie dla tych, którzy sztukę fotografowania mają opanowaną do perfekcji.
  • Stare, industrialne lub opuszczone budynki – zdecydowanie miejsca z duszą. Jeśli zależy Ci na stworzeniu absolutnie niepowtarzalnych portretów poszukaj niestandardowych lokalizacji. Pamiętaj jednak, że w większości z nich musisz postarać się o możliwość wstępu. 
  • Plaże – to idealne miejsce do wykonywania portretów, szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca. Piasek, muszle, molo, naturalne odbicia światła w wodzie – wykorzystaj wszystkie możliwości.
  • Lasy i góry – naturalne tło, które broni się w każdych okolicznościach, ale najbardziej spektakularnie prezentuje się jesienią, oferując feerię barw i zmieniających się płynnie kolorów.

Mini poradnik jak robić portrety w plenerze? 

Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze nawet jeśli nie dopisze nam pogoda? Zdjęcia w plenerze a ustawienia aparatu? Jak to zrobić, by efekty były udane? I wreszcie, ile kosztuje sesja portretowa w plenerze? Tego typu pytania z pewnością pojawiają się nie raz. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem a przekonasz się, że zdjęcia ludzi w plenerze to nie musi być trudna sprawa. 

1. Przede wszystkim ważny jest pomysł na sesję. Może punktem wyjścia będzie ogólny klimat sesji, miejsce a może stylizacja modelki? Dla mnie najistotniejsza podczas planowania każdej sesji jest nić porozumienia z modelką i makijażystką. Można w tym celu stworzyć na Pintereście wspólną tablicę z inspiracjami, tak by każdy z zespołu czuł kierunek i klimat sesji zdjęciowej. Może się zdarzyć tak, że obecność wizażystki czy stylisty na sesji nie będzie możliwa, wtedy warto omówić wcześniejszy makijaż oraz ubrania jakie przyniesie ze sobą modelka, aby bez problemu stworzyć na miejscu ciekawe zestawy do pozowania. Stylizacje powinny dobrze współgrać z miejscem – razem wpłyną niewątpliwie na klimat zdjęć. 

2. Jaki wybrać aparat i obiektyw, by niemal w każdych warunkach pogodowych sesja w plenerze wypadła doskonale? Jako profesjonalny fotograf uważam, że sprzęt nie jest do końca tak naprawdę najważniejszy. Dużo ważniejsze jest to, jak wykorzystamy zastane warunki i to jak patrzymy. Do patrzenia przydadzą się dwa, lub trzy jasne obiektywy albo jeden jasny zoom, np. 35, 50 i 85 mm lub podobne. Użycie kilku rożnych ogniskowych sprawi, że sesja jako całość nie będzie monotonna. Możecie dzięki temu decydować ile tła chcecie widzieć na zdjęciach.

3. Co jeszcze wpływa na ich różnorodność? Oczywiście pora fotografowania! Dużą rolę odegra pogoda i pora dnia w jakiej fotografujemy. Najpopularniejsza pora do zdjęć jest bliżej zachodu słońca, gdzie światło jest złociste a cienie długie – to złota godzina. W takich warunkach zdjęcia robią się niemal same. Lubię czasem wychodzić poza schemat i często pracuję w pełnym słońcu, daje to bardzo ciekawe efekty. Jednak należy pamiętać, że pozując w ostrym świetle nie każdy będzie czuł się komfortowo. Bardzo przydatna może się okazać aplikacja Sun Surveyor, która dokładnie pokazuje przebieg słońca na niebie, dzięki czemu fotografując w mieście dokładnie zobaczycie czy pojawią się prześwity między budynkami. Pamiętajcie! Dla naprawdę ciekawych efektów nie bójcie się eksperymentować, w trakcie sesji fotografujcie zarówno pod światło jak i z nim, nieustannie szukajcie, aż uzyskacie efekt, który w pełni was zadowoli. Dbajcie przy tym o kompozycję, tło i kąt padania światła.

4. Akcesoria, które przydadzą się do zrobienia portretowej sesji w plenerze to blenda. Pamiętajcie jednak, by unikać świecenia twardym snopem światła od spodu w twarz modela, żeby go nie oślepić. Płaszczyzna transparentna ładnie rozbije cienie i sprawi, że światło będzie łagodniejsze. Innym sposobem jest stosowanie lampy błyskowej w plenerze. Jednak pozostawię ten temat na kolejny obszerny artykuł. 

5. Kieruj się prostotą! Szalone stylizacje, ekscentryczne pozy, spektakularne scenerie do zdjęć, a do tego agresywna obróbka – to przepis na bardzo słabe zdjęcia. Z reguły wszyscy tak zaczynamy – zachłystujemy się możliwościami i musi minąć trochę czasu, by wrócić do źródeł – zobaczyć, że to w prostocie i oszczędności przekazu tkwi siła i cała magia fotografii. 

Jak widzicie robienie portretów w plenerze nie jest trudne! Podsumowując – pamiętajcie o tym, by wcześniej przygotować się do sesji, rozmowa z modelką, dobór miejsca i stylizacji, a także jaki będzie makijaż. Wszystko to razem przekłada się na efekty końcowe. Warto jest pracować z otwartą głową i uczyć się wychodzić poza strefę komfortu. To dobre ćwiczenie z puszczania kontroli i czerpania z tego, co w danej chwili dał nam świat. Nie zawsze warunki będą sprzyjać, mam tu na myśli głównie naturalne światło. Tu z pomocą przychodzą blendy i lampy, które umiejętnie użyte potrafią zdziałać cuda.

Nie ma piękniejszego tła do zaprezentowania ludzkiego piękna niż natura. Na świeżym powietrzu możesz czuć się swobodniej niż w czterech ścianach studia. 

Jeśli zastanawiasz się jaki jest koszt sesji portretowej w plenerze i chciałabyś poznać szczegółową ofertę albo chcesz zrobić prezent dla bliskiej osoby i interesuje Cię voucher na sesję – napisz do mnie !

Podobą Ci się moje sesje portretowe i chciałabyś/ chciałbyś stanąć po drugiej stronie mojego obiektywu? Zapraszam Cię na sesję w plenerze – razem stworzymy wyjątkowe fotografie!