Jak zrobić dobry portret?

Portret to jeden z najbardziej popularnych tematów fotograficznych i najczęściej realizowany.

Zdjęcia portretowe wykonuje się w zasadzie w każdej sytuacji, kiedy bohaterem jest człowiek. Od zdjęć biznesowych, tych dokumentujących sukcesy zawodowe, upamiętniające rodzinne momenty i wydarzenia, jako pamiątka z wakacji, poprzez zdjęcia portretowe w modzie i reklamie, wnikliwe czy artystyczne portrety, po wszechobecne dzisiaj selfie.

Trudno wyobrazić sobie fotografię bez portretu. A zrobienie dobrego portretu to nie jest taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Jak wykonać dobre zdjęcie portretowe? Jak pozować do portretu, by wypaść najkorzystniej? Jaki obiektyw jest najlepszy do portretu? Jaka ogniskowa do portretu? Jaka przysłona? Jak zrobić ładny portret w plenerze? A jak fotografować z oświetleniem studyjnym? To i wiele innych pytań może przyprawić o zawrót głowy.

Dobre zdjęcie portretowe chcemy mieć wszyscy, bez względu czy do celów zawodowych czy zupełnie prywatnych. Warto więc zagłębić się nad tym gatunkiem fotografii dokładniej.

Jak zrobić zdjęcie portretowe?

Poniższe wskazówki, które zebrałem w wyniku głębokiej obserwacji i doświadczenia w fotografowaniu ludzi podczas reportaży i sesji indywidualnych, pomogą odpowiedzieć na pytanie jak zrobić dobry portret? Znajdziecie też w tym poradniku porady na temat sprzętu jakim fotografować portret, o najlepszym oświetleniu i pracy z modelem.

Na początku uporządkujmy nieco teorię. Portret to najprościej fotografowanie osoby lub grupy osób. Podążając za definicja Wikipedii, portret to także wydobycie światła, artystyczny wizerunek, który oprócz ukazania zewnętrznego podobieństwa ma niekiedy ukazać cechy charakteru przedstawionej osoby.

W zależności od przeznaczenia portretu, chcemy ukazać swoiste cechy fotografowanej osoby, a czasem założeniem jest odegranie jakiejś roli, wydobycie konkretnych emocji, wywołanie nastroju.

O poszukiwaniu emocji i szczerości w portrecie będzie na zakończenie tego poradnika, zatem, przejdźmy do najważniejszych zagadnień.

Jak robić zdjęcia portretowe – najlepsze porady

Co tak właściwie powinno być punktem wyjścia podczas robienia sesji portretowej?

To dobra komunikacja, dobra atmosfera i dobre nastawienie! Twoje podejście jest kluczem do zdobycia zaufania osoby portretowanej!

Rozmawiaj i udzielaj wskazówek
Twój profesjonalizm przełoży się na zaufanie klienta

Bez względu na to czy pracujesz z osobami zajmującymi się profesjonalnie modelingiem, czy z osobami, które tego doświadczenia nie mają – zacznij od rozmowy.

Nastrój osoby fotografowanej diametralnie wpłynie na jakość Twoich zdjęć. Dlatego dobra atmosfera i poczucie komfortu i swobody podczas sesji to podstawa. Warto poznać osobę, którą portretujemy. Przyjrzeć się nie tylko zewnętrznie. To właśnie za pomocą rozmowy osoba fotografowana często się rozluźnia, a dzięki temu łatwiej wychwycić naturalne pozy. Pozwól, by stopniowo ukazała Ci pożądane cechy charakteru czy wyraz twarzy, kontynuuj rozmowę w trakcie fotografowania a jednoczenie wnikliwie obserwuj swojego modela.

Często osoba, która pierwszy raz chce zrobić profesjonalne portrety szuka kogoś, kto podpowie jak się ustawić do aparatu, jak się przygotować do sesji, w co się ubrać , jak umalować – słowem liczy na to by otrzymać profesjonalne wskazówki. Przeprowadzając ją przez ten proces budujesz zaufanie, a stres podczas sesji bardzo szybko zniknie.

Pamiętaj – Twój profesjonalizm, uśmiech i pozytywne nastawienie przejdą na osobę fotografowaną. Jeśli sam będziesz sprawiał wrażenie zagubionego i niepewnego siebie, udzieli się to Twojemu modelowi.

Sprzęt i parametry czyli jaki obiektyw będzie najlepszy do zrobienia dobrego portretu?

Najpopularniejszy obiektyw do fotografowania ludzi to naturalnie 50 mm. To ogniskowa najbardziej plastyczna, ale też najbardziej korzystna do fotografowania twarzy. Bardzo lubię tez ogniskową 85 mm, szczególnie kiedy pracuję w dużym studio fotograficznym lub fotografuję w plenerze – można wtedy odejść dalej od modela. Natomiast ogniskowa 35 mm wymaga by podejść bliżej do fotografowanej osoby – niebój się pracować blisko i wyjdź ze strefy komfortu!

Kolejnym punktem jest przysłona. Zdecydowanie polecam używać niższych wartości przysłony. Te w okolicach f 2.8 – f 3.5 pozwolą uzyskać ci ładne rozmycie, stworzą tzw. bokeh, a dzięki temu obraz będzie plastyczny a rysy twarzy ostre. Jeśli użyjesz zbyt niskiej wartości jak f 1.4 ostra będzie tylko niewielka część obrazu, np. oko ( a jeśli nie trafisz z ostrością dokładnie, wtedy może być to brew, albo.. czubek nosa).

Popróbuj pracę z różnymi ogniskowymi i sprawdź, z która pracuje Ci się najlepiej. Nie bój się szukać własnego stylu.

Jakie światło do portretu?

Nie ma dobrego portretu bez odpowiedniego światła – to dość oczywista sprawa! Fotograficzny portret może powstać zarówno w świetle naturalnym jak i sztucznym. Wszystko zależy od tego gdzie fotografujemy i jaki chcemy osiągnąć efekt na zdjęciach.

Możemy pracować z wieloma lub tylko z jedną lampą. Jeśli nie czujesz się pewnie w oświetleniu studyjnym ustaw modela najlepiej twarzą do okna. Używaj miękkiego światła, unikaj ostrego światła na zewnątrz w południe. Niezawodną porą okażę się golden hour. A z kolei zachmurzone niebo zadziała jak naturalny dyfuzor i zmiękczy ostre światło słoneczne. Ciekawe efekty uzyskasz fotografując pod światło.

Trudno jest przedstawić jedyną słuszna receptę na znalezienie idealnego światła do portretów. Najważniejsza jest obserwacja i próbowanie tego, co w danym momencie się sprawdza i spełnia nasze oczekiwania.

Jak dobrze pozować do portretu?

Jak wychodzić korzystnie na zdjęciach? Każda osoba fotografowana wymaga innego podejścia, a dobry fotograf powinien obserwować i szukać każdorazowo indywidualnych sposobów pracy z modelem.

Aparat fotograficzny nie widzi tego wszystkiego co my odczuwamy w obecności drugiej osoby. Dobre samopoczucie i brak skrępowania podczas sesji to podstawa by swobodnie i naturalnie pozować do portretu.

Koniecznie próbuj wielu ustawień i dokładnie obserwuj swojego modela czy modelkę. Tylko tak uda Wam się wypracować te najbardziej korzystne pozy. Są pewne uniwersalne zasady, od których warto zacząć „patrzenie”. Ujęcia lekko z góry otwierają oczy a także sprawiają, że sylwetka wydaje się drobniejsza i subtelna. W przypadku mężczyzn korzystniej zastosować perspektywę z niższego punktu widzenia. Nie jest to jednak sztywna reguła i najważniejsze to jak najwięcej próbować.

Zwróć uwagę, by to osoba fotografowana była na portrecie najważniejsza, nie elementy tła, ubiór czy inne detale. Warto dążyć do prostoty! W najbardziej rozpoznawalnych portretach znanych fotografów to oczy są najmocniejszym punktem obrazu. Często to w prostocie, oszczędności przekazu tkwi siła i magia fotografii.

Więcej o tym jak jak pozować do zdjęć portretowych m.in. podczas tworzenia portretu biznesowego pisaliśmy tutaj: jak się przygotować do sesji biznesowej.

Szukaj właściwej perspektywy, zadbaj o kompozycję w kadrze i tło

Dobry kadr to suma wielu różnych czynników, nie tylko technicznych. Ciekawe światło, odpowiednie tło, idealnie dobrane parametry i dobre ustawienie modelki to jeszcze nie koniec. Efekt końcowy w postaci finalnego zdjęcia zależy od Twojego spojrzenia i Twojej wrażliwości.

Szukaj odpowiedniej perspektywy. Takiej, która nie tylko pokaże korzystnie osobę fotografowaną w bliskim jak i szerokim kadrze. Szukaj perspektywy, która będzie odzwierciedlać Twój styl. Próbuj nowych rzeczy ale bądź krytyczny wobec siebie. Nie łam reguł jeśli ich nie znasz i komponuj świadomie.

Mocne punkty obrazu, zasada trójpodziału, złoty podział to tylko przykładowe zasady, które artyści stosują od bardzo wielu lat. Najwięksi z nich nie mogli się przecież mylić 😉

Jak fotografować portret by miał „to coś” ?

Będąc w tym miejscu wiesz już bardzo dużo o portrecie. Wiesz jak ważne jest odpowiednie światło, zastosowana do kadru i miejsca ogniskowa, zadbana kompozycja i dobrze dobrane parametry ( czas, ISO, przysłona), a także położenie ostrości własna perspektywa. Pozwoli Ci to wykonać udane od strony technicznej zdjęcie.

Co jednak zrobić, by dodatkowo zdjęcia portretowe były tez interesujące? By były ciekawe, intrygujące lub hipnotyzujące?

Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić co jest tym szczególnym pierwiastkiem, który przyciąga oko widza. W przypadku każdego portretu może być nim coś innego. Każdy z nas ma w sobie zestaw indywidualnych cech składających się na urodę i osobowość. Są jednak rzeczy czy zjawiska, które zawsze nadają zdjęciom wyrazu. To emocje i ruch.

Tak ważne jest spojrzenie – to ono jest najczęściej najsilniejszym źródłem emocji. Dodatkowo nastrój w portrecie buduje poza lub ruch.

Rolą fotografa nie jest tylko samo fotografowanie ale też umiejętność prowadzenia modela – dlatego tak istotna jest wspomniana już wielokrotnie w tym poradniku – rozmowa!

Prowadź swojego modela, pomagaj mu kierować myśli tak, by uchwycić dany wyraz twarzy, pozę czy ruch. Często spontaniczne i nieoczekiwane momenty pojawiają się pomiędzy. Nie trać ich z oczu.

Najlepsze miejsca do zrobienia portretu. Jak zrobić dobry portret w plenerze? Zdjęcia portretowe we wnętrzach

Sesja portretowa w studio fotograficznym sprawdza się najlepiej w przypadku sesji komercyjnych czy pracy z profesjonalnymi modelami. Inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy fotografujemy osoby mniej doświadczone w pozowaniu. Sesja zdjęciowa w studio może (choć nie jest to regułą) dodatkowo stresować. Odpowiednie miejsce do zdjęć pozwoli poczuć się swobodniej. Może to być dom, znajome miejsce, ulubiona kawiarnia czy miejsce pracy. Ludzie otoczeni znajomą przestrzenią czuja się niezwykle dobrze. Przekłada się to na nastrój i samopoczucie fotografowanej osoby, a to z kolei na jakość Twoich zdjęć.

Innym rozwiązaniem jest fotografowanie w plenerze. Oczywiście by zrobić ładne zdjęcia w plenerze kluczowe jest światło. Najlepiej pracować kiedy światło nam pomaga: słońce jest nisko, cienie są długie a kolory piękne. Jednak nie zawsze warunki będą idealne. Wówczas z pomocą przychodzą blendy i lampy, które odpowiednio użyte pomogą uzyskać najlepsze efekty.

Prawie na zakończenie !

Bez względu na miejsce sesji, w którym będziesz fotografować portrety – pamiętaj o prostocie!

W portrecie prostota jest wszystkim!

Również obróbka powinna być dopełnieniem dobrego i wypracowanego podczas sesji portretu. Czasami już na etapie fotografowania zdjęcie jest samo w sobie tak świetne, że obróbka jest jedynie muśnięciem. I tego Ci życzę!

I na zakończenie – Ile kosztuje portret u fotografa?

Pewnie niejednokrotnie zastanawiasz się ile kosztuje profesjonalna sesja portretowa? Ile trwa taka sesja? Ile gotowych zdjęć powinieneś otrzymać albo, jeśli jesteś fotografem – ile finalnych zdjęć powinieneś przygotować dla swojego klienta?

W zależności od tematu sesji, a co ważniejsze – jej przeznaczenia, wyceniam każdy projekt indywidualnie. Czasem portretuje jedną osobę, czasem grupę ludzi. Kiedy sesja realizowana jest w studio, cena zdjęć zawiera wynajęcie studia fotograficznego. Wycena powinna również zawierać czas pracy i koszt makijażystki jeśli jest ona obecna podczas sesji.

Jeśli szukasz profesjonalnego i doświadczonego fotografa do portretów w Warszawie, chętnie wykonam je dla Ciebie! Zajrzyj do zakładki: fotografia portretowa.

Daj się poznać i a przygotuję dla Ciebie indywidualną ofertę.